Valašsko je krásná hornatá krajina, s lesnatými svahy a pastvinami posetými starými staveními. Krajině dominuje nejvyšší hora radhošť, která se svými dřevěnými stavbami umístěnými na Pustevnách je ideálním víkendovým rodinným výletem. Nejlepší způsob poznávání Valašska je na kole. Kopce jsou posety starými cestami ve výborném stavu, na kterých často nepotkáte nikoho krom lesní zvěře. V následujících příspěvcích se Vám budeme snažit představit možnosti výletů u nás.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm je turisticky i průmyslově aktivní město ve Zlínském kraji v podhúří Moravskoslezských Beskyd a srdci Valašska - kraje lidových krojů a tradic. Město obývá asi 18 tisíc obyvatel a leží na řece Bečvě. Návštěvníci z celé republiky sem míří hlavně kvůli Valašskému muzeu v přírodě, což je rozlehlý skanzen rozdělený na několik částí. Kromě toho je Rožnov ideálním výchozím bodem pro výstup na horu Radhošť se známou sochou boha Radegasta. Nedaleko leží i lyžařské středisko Pustevny.

Původně se jméno Rožnov týkalo hradu a městečko pod ním vzniklé neslo zdrobnělé jméno Rožnovec. Přívlastek pod Radhoštěm byl připojen výnosem ministerstva vnitra. V Rožnově p. R a blízkém okolí naleznete nečetné historické pamětihodnosti jako je kopec Hradisko s pozůstatky středověkého hradu z roku 1310 se tyčí nad řekou Bečvou jihozápadně od města.

Hrad byl opuštěn už v polovině 16. století. Později se jej zmocnili loupežníci, kteří přepadávali okolní osady. Z rozkazu krále Ferdinanda I. byl hrad roku 1539 z větší části pobořen. Dále stojí za zmínku kostel Všech svatých -jednolodní barokní chrám z 18. století byl postaven v letech 1748 -1752 na místě původního staršího kostelíka. Jeho klenotem je obraz Všech svatých, který vytvořil Rubensův žák, vlámský malíř Antonio Schoonjans. Na Masarykově náměstí najdeme Sochu sv. Jana Nepomůckého, Sochu sv. Floriana a historické budovy města.